България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

За 10 години са санирани 4% от жилищните сгради у нас

9 от 10 сгради няма да имат достъп до финансиране за саниране, заяви д-р Драгомир Цанев

27.06.2025 | 11:29 Редактор:

Предвидени са двойно повече пари за безплатно саниране - 4,8 млрд. лв. за обновяване на блокове ще се отпуснат от европейските програми за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради и от Българската банка за развитие.

Новата петгодишна програма за саниране на жилищните сгради у нас се очаква да бъде отворена в края на годината.

"Въпреки че парите са повече, ситуацията е горе-долу непроменена. 9 от 10 сгради няма да имат достъп до финансиране. Колкото и публични пари да отделим, те никога няма да са достатъчни", коментира изпълнителният директор на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект" д-р Драгомир Цанев в предаването "България сутрин".

Липсва прозрачност и комуникация

По думите му всичко е въпрос на процедури и регламент, а те все още не са ясни.

"Хубаво нещо са обещанията и че има средства, но кой и кога ще има достъп до тях? Това са два въпроса, които все още нямат отговор", посочи д-р Цанев пред Bulgaria ON AIR.

Според него най-голямата грешка е липсата на прозрачност и комуникация.

"Това води до тотално отчаяние и отказ от участие в подобни групови инициативи. Нямаме правила, нямаме яснота", алармира той.

Изпълнителният директор на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект" призова институциите за повече прозрачност и проследимост, за да усетят гражданите, че има кой да им помогне сега, а не след 10 години.

"За да се изгради доверие, трябва да имаме ясни и прозрачни условия и последователна комуникация", подчерта той.

За 10 години са санирали 4% от жилищните сгради.

"По-ефективното разходване на средствата е много важно", заяви д-р Цанев и добави, че е важно да има офиси, които да убеждават хората, да знаят колко ще им струва и колко ще им приспаднат от цената, ако например вече имат поставена дограма.

"Административният капацитет на министерствата е твърде ангажиран, оправдават се със забавянето от политическата криза. Няма време да се погледне назад и да се види защо няма резултати. Накрая ще кажем, че в България е трудно и хората са бедни. Не, не са бедни. Те пътуват, ремонтират си жилищата", коментира още той.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)


OSZAR »